Záhradné domčeky

by on 17. novembra 2015

Súčasťou rodinných domov sa čoraz viac stávajú aj záhradné domčeky. Rodine poskytuje určitý kus slobody a hlavne pocit, že čas na záhrade sa dá využiť aj inak. Ak hľadáte chatové pohodlia, v tom prípade vám netreba chodiť ďaleko a útulný záhradný domček môže stáť aj na vašej záhrade.

Záhradné domčeky sa dajú postaviť však samozrejme, aj inde, ako pri vašom dome a tým pádom si vo voľnom čase môžete spraviť výlet ku vášmu ďalšiemu “obydliu”. Domček je funkčný za každého počasia a starostlivosť oň nieje ničím náročná, ako bežná rutina. Na grilovanie, opekanie alebo len príjemné posedenie s priateľmi je to ako stvorené. Mrazivých nocí sa tiež netreba obávať, keďže záhradný domček je plne obývateľný a vyrába sa aj s pieckou, takže chlad, či teplo, dá sa v ňom bývať kedykoľvek. Takýto domček ľahko postavíte behom pár dní, dokonca aj behom jedného víkendu.

zahradny-domcek

Pôdorys domčeka býva zväčša 4×4 metre, čo je veľkosť ideálne izby v byte, či dome. Okná po stranách a dvere zaručia dostatočnú svetelnosť interiéru. Na výber je hneď niekoľko variánt, takže je iba na vás, ktorý si zvolíte. Tieto domčeky sa vždy stavajú mierne zodvihnuté, čo zabezpečuje ochranu pred prízemným mrazom a vode na zemi. So zeleňou je problém tým pádom vyriešený a nemusíte kvôli domčeku odstraňovať podstatný kus trávnika. Ak domček niekedy zrušíte, môžete ďalej pokračovať v pestovaní zelene. Domček má nosnú konštrukciu na zemných skrutkách. Hrotom sa zapichujú do zeme a montážnym krížom alebo kusom oceľovej tyčky sa následne zakrútia do zeme. Za krátky čas sa budú pred vami týčiť rady stĺpikov, na ktorom začnete stavať záhradný domček. V tomto prípade nemusíte čakať na tvrdnutie betónu a podoné veci, ako to pri stavbách býva. Ako prvé si spravte predbežný odhad váhy, ktorú bude záhradný domček niesť. Od tejto váhy sa odvíja aj počet skrutiek v zemi.

Napríklad, ak ste odhadli, že váha bude cca 2,5 tony, ak k tomu pripočítate aj snehovú prikrývku, použije sa 16 skrutiek. Na píle kdekoľvek v meste vám pripravia platformu vo forme foršňov daných rozmerov. Treba požiadať, aby vám rezivo priamo na mieste ošetrili napúšťadlom, ušetríte tak prpľavú robotu. Doma si to jednoducho poskladáte a osadíte. Keď vidíte základ, už sa vám v hlave začína tvoriť predstava, kde čo v domčeku umiestníte, kam pôjde posteľ, alebo stolík. Ku domčeku dostanete samozrejme aj veľmi podrobný návod, podľa ktorého stavby záhradného domčeka určite zvládnete. Pri základnej stavbe netreba ani skrutkovať, ani klincovať, všetko je ako stavebnica, kde do seba zasúvate jednotlivé drevené hranoly. Strecha ako obvykle zaberie najviac času.

Fínsky šindeľ sa na ňu používa najčastejšie a so špeciálnymi klincami si na ňu ešte pred samotným osadením musíte nabiť podkladové pásy, najlepšie z bitúmenu. Ak chcete domček obývať aj v zime, bude ho treba po dokončení zatepliť. Z vonkajšej steny ho treba ošetriť napúšťadlom. Dva tenkovrstvové nátery lazúry vám zabezpečia pomalšie starnutie dreva. Záhradné domčeky treba nechať po natretí pár dní vyschnúť, vyvetrať a potom je už len na vás, ako začnete s vnútorným zariaďovaním. Pokiaľ sa oň budete správne starať, budete ho môcť používať dlhé roky.