Priemyselný vysávač ako pomocník pre neporiadok z renovácii a stavieb.

Genialita priemyselných vysávačov tkvie v tom, že sú určené na mokré i suché vysávanie. Vysajú kovové piliny, hobliny, prach, stavebné sutiny a vodu – napríklad aj vodu z dna jazierka, z vedra alebo zvyškovú vodu z jamky. Na trhu sú aj špecialitky, ktoré odstraňujú chemické a agresívne kvapalné látky z podláh, ale ich cena je od 600 eur vyššie.

S akými parametrami pracuje priemyselný vysávač?

Parametre ktoré uvidíme keď budeme vyberať priemyselný vysávač su príkon a sací výkon. Určujú schopnosti vysávača, teda to, čo všetko je vysávač schopný povysávať. Príkon by mal štartovať na minimálnej hranici 1 000 W. Kvalitné a profesionálne priemyselné vysávače začínajú od 1 600 W a vyššie.

So zvyšujúcou sa hodnotou príkonu rastie aj sací výkon. Výkon medzi 160 – 220 W je perfektný pre vysávanie jemnejšieho prachu, drevených hoblín a podobných častíc. Nad 250 W nám bez problému povysáva stavebnej sutiny a väčšie kusy odpadu.

Aký je ideálny obsah zbernej nádoby?

Veľkosť zbernej nádoby rozhoduje o tom, ako často ju budeme musieť vysypávať. Väčšina ponúkaných modelov má nádobu veľkú od 15 do 40 litrov a viac. Je vyrobená z plastu alebo kovu, takže je ju možné použiť aj bez vrecka. Na výber máme dva materiály: papier a textil.

Papierové vrecká do vysávača sú síce lacnejšie, ale častejšie im hrozí pretrhnutie – prach sa tak dostane do filtra a do motora. Preto sa vypláca priplatiť si za vrecko z textilu.

Kratší alebo dlhší kábel?

Súčasťou každého príslušenstva je štrbinová a podlahová hubica. Priemerná dĺžka prívodného kábla je 5 metrov, ale dlhší kábel je vždy výhodou. Krátky dosah kábla je možné vyriešiť predlžovacím káblom.

Aké ďalšie funkcie by sme mali hľadať?

Nie všetky priemyselné vysávače majú tieto funkcie, ale rozhodne stoja za to ak áno. Pracovná zásuvka – do zásuvky na vysávači môžeme zapojiť ďalší prístroj, napr. brúsku, rezačku a odpad rovno vysávať. Fukár – funkcia spätného chodu vysávača nám umožní ofúknuť pracovný stôl, zaprášenú turistickú obuv, prefúknuť skrutky od prachu, ofúknuť zanesený filter alebo odfúkať spadnuté lístie. Pressclean – jednoduché aické čistenie filtra. Regulácia výkonu – silu satia si môžeme upravovať podľa potreby.

Ako sa starať o priemyslový vysávač?

Správne a pravidelné čistenie vysávača je nutnosťou. Filter motora je potrebné udržiavať čistý. Zaistíme tak dlhšiu životnosť filtra a motora vysávača. Aké máme možnosti čistenia filtra?

Automatický oklep – vysávač si čistenie filtra zaisťuje sám. Mechanický oklep – súčasťou vysávača je tlačidlo, ktoré zatlačíme vždy, keď vysypete plnú zbernú nádobu. Poloaický oklep – zapchajme rukou hadicu, vytvoríme podtlak a filter sa sám oklepe. Ofúknutie kompresorom – vyberieme filter a ofúkneme ho kompresorom alebo pomocou funkcie spätný chod pri vysávači.