Užitočné rady pre budúce plány rekonštrukcie kuchyne!

Rekonštrukcia kuchyne pozostáva z množstva činností. Nestačí len vedieť si vybrať farby a materiály, už pri plánovaní padne vhod zopár dobrých rád. Tak bude kuchyňa presne podľa predstáv. Preto sme si pre vás pripravili týchto pár tipov, ako pristúpiť na rekonštrukciu kuchyne.

Výber správnej kuchynskej linky

Vaša nová kuchynská linka sa vám musí páčiť, to je bez debaty. Ale nezabúdajte tiež na praktickosť. Aký máte priestor na kuchynskú linku? Všetko si do posledného centimetra premerajte. Nie je snáď nič horšie, ako keď si domov priveziete kuchynské skrinky, ktoré sa vám do miestnosti nezmestia.

Pracovná doska je základ dobrej kuchyne

Aby sa vám v novej kuchyni pracovalo jedna radosť, mala by byť vaša kuchynská pracovná doska približne vo výške 90 cm. Pracovná doska by mala byť uspôsobená vašej výške. Šírka sa štandardne pohybuje okolo 60 cm, to bohato stačí. Samozrejme, ak si dávate robiť kuchyňe na mieru, tak pracovne dosku si taktiež budete vedieť dať vyrobiť podla vaších špecifikácii.

Pri výbere samotného materiálu sa zrejme trošku zapotíte, možností existuje vážne veľa. Ak hľadáte skutočne tvrdý materiál, zvoľte si žulu. Poteší vás, že ju nezničí teplo a na vybrúsenom povrchu vás nebudú trápiť odtlačky prstov. Čo vás však príliš nepoteší, je cena, tá je u žuly celkom vysoká.

Medzi najobľúbenejšie materiály kuchynských dosiek patrí laminát. Môže za to relatívne nízka obstarávacia cena, obrovský výber farieb, ľahká údržba, teplovzdornosť a odolnosť voči vode. Aby sme boli objektívni, musíme si povedať aj jednu veľkú nevýhodu – škrabance. Keď sa vám na laminátovej doske objavia, už sa ich nezbavíte.

Kuchynské drezy neodfláknuť

Už to bude veľa rokov od doby, kedy v domácnostiach prevažoval plechový drez a nerezové zdobili kuchyne tých “vyvolených”. Nerez si dnes môže zaobstarať už každý a to je veľmi dobre, pretože nerezové drezy sú praktické, nezničia ich vonkajšie vplyvy a vyzerajú skvele. Medzi ďalšie možnosti patria tiež granitové drezy a drezy keramické. Tie sú veľmi obľúbené, odolné, ale počítajte s vyššou obstarávacou cenou.

Drezová batéria je nezanedbateľná

Až si vyberiete vhodný drez, prichádza na rad drezová batéria. Medzi najobľúbenejšie v súčasnosti patria tie pákové. Ale v retro kuchyniach nesmú samozrejme chýbať kohútikové, ktoré sú však menej praktické.

Svoju pozornosť zamerajte na batérie z mosadze alebo zliatiny, práve tie sú veľmi odolné a poslúžia vám niekoľko rokov. Aj v tomto prípade platí pravidlo, že sa vám musí nová drezová batéria páčiť, ale myslite aj na to, aby sa vám s ňou pohodlne manipulovalo. Prácu vám napríklad príjemne uľahčí drezová batéria s vyťahovacou hadicou.

Doplnky podľa Vášho vkusu

To najlepšie nakoniec. Základ kuchyne máte a teraz sa môžete vrhnúť na detaily. Tu sa môže zamerať na dlažbu v kuchyni či krásny kutahya porcelán. Možno nadišiel ten správny čas pre zmenu štýlu alebo nahradenie starého s novým. Pri práci s dlažbou je to vždy dobrý nápad využiť kvalitný leveling system.

Tiež aj napríklad pekný obraz na plátne z obyčajnej kuchyne vykúzli útulné miesto, kde sa bude cítiť príjemne celá rodina. Nájdite si taký obraz na stenu, do ktorého sa zamilujete na prvý pohľad.