mliečne výrobky

Netradičné a zdravé recepty z mlieka a mliečnych výrobkov

Svetový deň mlieka si pripomíname každoročne 16. mája a tento Medzinárodný deň mlieka sa oslavuje už od roku 1957 pod záštitou Medzinárodnej mliekarskej federácie. Mlieko a mliečne výrobky predstavujú jednu z najdôležitejších zložiek ľudskej výživy. Mlieko je významným zdrojom bielkovín, vitamínov, minerálov, ktoré sú nielen zdrojom výživy, ale podieľajú sa aj na prevencii proti ochoreniam, ako je osteoporóza, trombóza, ale aj vysoký krvný tlak. Oproti okolitým krajinám a vzhľadom na odporúčania Svetovej zdravotníckej organizácie je na Slovensku veľmi nízka spotreba mlieka a mliečnych výrobkov.

Mlieko v akcii sa oplatí

Mlieko je základná potravina a nechýba v žiadnej chladničke. Kvalitné mlieko, plnotučné alebo polotučné, býva často v akcii. Ak je na mlieko akcia, oplatí sa kúpiť viac litrov aj do zásoby. Ideálne je využiť akciu na mlieko trvanlivé, pretože čerstvé mlieko má oveľa kratší dátum spotreby. Ak chcete byť vždy informovaní, v ktorom obchode je práve na mlieko akcia, stačí navštíviť zľavový portál Kaufino. V sekcii “Tovar v akcii” si jednoducho vyhľadáte položku “Mlieko”. Na stránke Kaufino.com sú akciové ceny na mlieko z aktuálnych letákov pravidelne aktualizované, a tak veľmi jednoducho nájdete najnižšiu cenu za mlieko a mliečne výrobky.

Netradičné recepty z mlieka

Rôzne zaujímavé netradičné recepty na predjedlá, polievky, hlavné jedlá a dezerty prináša obchod COOP Jednota. V COOP Jednota letáku nájdete aj vlastné značky výrobkov. Napríklad cena za COOP Jednota mlieko býva výhodná vďaka tomu, že patrí pod ich vlastnú značku “Mamičkine dobroty”. COOP leták ponúka svojim zákazníkom aj iné mliečne výrobky, napríklad syry, nátierky, smotanu, šľahačku, či jogurty. V letáku COOP Jednota navyše nájdete viac ako 58 %-ný podiel potravín vyrobených na Slovensku.

Ponúkame vám recept na netradičné sladké šišky z kondenzovaného mlieka. Kondenzované mlieko je zahustené, získané z klasického mlieka odparením časti vody. Pridaním cukru vznikne zahustené sladené mlieko. 

Netradičný recept na sladké mini šišky

Na prípravu našich mini šišiek budeme potrebovať:

  • 400 ml kondenzovaného mlieka
  • 500 g preosiatej polohrubej múky
  • 2 vajcia
  • ½ čajovej lyžičky sódy bikarbóny
  • štipku soli
  • slnečnicový olej na vyprážanie

Príprava:

Celé vajcia vyšľaháme so sódou a soľou. Do zmesi vmiešame kondenzované mlieko a postupne za stáleho miešania aj múku. Hotové cesto rozdelíme na menšie kúsky, z ktorých tvarujeme guličky. V panvici s rozohriatym olejom ich smažíme do zlatista. Podávame posypané práškovým cukrom. Môžeme k nim pridať aj džem alebo šľahačku.

Recepty z kyslého mlieka sú zdravé

Kyslé mlieko v koláčoch a pečive spôsobí, že sú oveľa jemnejšie. Určite ste sa už aj vy ocitli v situácii, že vám doma skyslo mlieko a bolo vám ho ľúto vyhodiť. Kyslé mlieko sa hodí do mnohých receptov a naše prastaré mamy to dobre vedeli. Prinášame vám netradičný zdravý recept, v ktorom kyslé mlieko nesmie chýbať.

Recept z kyslého mlieka – tvaroh

Na prípravu tvarohu z kyslého mlieka budeme potrebovať len jednu surovinu, 2,5 l fermentovaného mlieka. 

Príprava: 

  • Mlieko nalejeme do hrnca a zohrejeme približne na 50 stupňov Celzia. Tekutinu stále miešame, kým sa nezačne oddeľovať srvátka. Potom odstavíme.
  • Do hlbšej misy vložíme sitko a prikryjeme ho gázou. Tekutinu pomaly prelejeme do cedidla a počkáme, kým všetka srvátka neodtečie.
  • Gázu môžeme aj zaviazať a zavesiť nad vhodnú nádobu. 

Po uplynutí pol hodiny máme tvaroh hotový a môžeme ho vybrať z gázy.

Konzumácia kyslého mlieka posilňuje imunitný systém, normalizuje hladinu cholesterolu a znižuje krvný tlak. Je dobrým pomocníkom pri boji s nadváhou, je vhodné po veľkej fyzickej, ale aj psychickej námahe. 

Antibiotiká a mliečne výrobky

Účinok väčšiny antibiotík býva ovplyvnený jedlom a tekutinami. Pri súčasnej konzumácii mlieka a mliečnych výrobkov spolu s antibiotikami dochádza k zníženiu ich vstrebávania, a tým k poklesu účinnosti liečby. Z tohto dôvodu čo sa týka užívania antibiotík a mlieka a mliečnych výrobkov, je potrebné dodržať najmenej 2 – 3 hodinový odstup. Týka sa to predovšetkým širokospektrálnych antibiotík zo skupiny tetracyklínov a fluorochinolónov. Rady ohľadom bezpečného užívania antibiotík a mliečnych výrobkov vám poskytnú aj v lekárni alebo v ambulancii vášho lekára.