Kedy je čas na prvú bábiku? A akú vybrať?

Bábiky hrajú v živote detí dôležitú úlohu. Pomáhajú im osvojiť si základné sociálne schopnosti, rozvíjať slovnú zásobu alebo sa vysporiadať s vlastnými emóciami. Kedy je ten správny čas na kúpu prvej bábiky? A po ktorej siahnuť?

Akú úlohu hrá bábika v živote dieťaťa?

Bábika nie je pre dieťa iba obyčajnou hračkou, ale veľakrát tiež najbližšou priateľkou či priateľom, ktorému zveruje svoje tajomstvá, túžby a želania. V neposlednom rade plní tiež sociálnu funkciu – pri starostlivosti o bábiku si dieťa osvojuje sociálne schopnosti, rozvíja svoju slovnú zásobu a pestuje v sebe empatiu. Prehrávaním rozhovorov a situácií reálneho života sa navyše učí vyjadrovať svoje pocity a potreby, čo rodičom umožňuje lepšie pochopiť postoj a chovanie svojho potomka.

Kedy je ideálny čas na prvú bábiku

Na otázku, kedy svojmu dieťaťu kúpiť prvú bábiku, neexistuje jednoznačná odpoveď. Určite ale neurobíte chybu, keď tak spravíte už v mladšom batoliacom veku dieťaťa. Medzi prvým a druhým rokom života začína dieťa napodobňovať svojich rodičov, súrodencov aj rovnako starých kamarátov. Skúste ho preto prekvapiť a pozorujte, ako bábiku príjme.

Čo by mala spĺňať (nielen) prvá bábika

  • Bábika by nemala byť príliš veľká ani ťažká. Ideálne je, ak ju dieťa bez problémov vezme do náručia.
  • Skontrolujte, či bábika disponuje príslušnými hygienickými atestami a je vhodná pre dieťa daného veku.
  • Ak je bábika určená pre dieťa mladšie ako 3 roky, uistite sa, že žiadnu jej časť nemôže vaša ratolesť pri hre prehltnúť alebo vdýchnuť. Zamerajte sa najmä na časti odevu alebo príslušenstva.
  • Vyberte bábiku, ktorá je dieťaťu aspoň trošku podobná. Stačí, ak bude mať rovnakú farbu vlasov a očí alebo podobné oblečenie.
  • Zásadné je, aby bábika pôsobila príjemne a dieťa sa s jej nebálo, keďže ju často položia na nočný stolík, aby bola pri nich.
  • Ak bábiku kupujete batoľaťu, vsaďte na textilnú hračku s mäkkým telom, s ktorou sa bude dieťaťu dobre zaspávať.
  • Naopak väčšie deti budú nadšené z celoplastovej bábiky, ktorú si môžu vziať so sebou do vane alebo v lete do bazéna.

Textilné bábiky pre najmenších

Pre najmenšie deti sú ideálne textilné bábiky z mäkkej a príjemnej látky, ktoré batoľa priamo nabádajú k tomu, aby si ich privinulo. K veľmi obľúbeným patrí takzvaný muchláčik – malá dečka s tvárou panáčika alebo zvieratka, ktorá dieťa sprevádza do postieľky a pomáha mu zaspať.

Úplne inú úlohu hrajú tiež textilné, avšak didaktické bábiky, ktoré prispievajú k rozvoju jemnej detskej motoriky. Na množstve detailov sa dieťa učí zapínať gombíky a zips, zaväzovať šnúrky alebo bábiku prezliekať.