Aké knihy čítať prvákom?

Tak ako všetci rodičia, tak určite aj vy chcete, aby si vaše deti vytvorili pozitívny vzťah k čítaniu a literatúre. Obzvlášť v dnešnej dobe, kedy sme obklopení digitálnymi technológiami, je vzťah ku knihám dôležitejší. Čítanie deťom je skvelým krokom k tomu, ako im od začiatku vytvárať vzťah s knihou. Pozrime sa spoločne na to, aké knihy čítať prvákom. 

Aj keď sú prváci už školákmi, spoločné čítanie s deťmi je skvelý spôsob, ako v nich vyvolať záujem o knihy. Taktiež, čítanie deťom vytvára priestor na spoločný čas len s rodičmi. Rodičia, ktorí praktizujú čítanie deťom, prispievajú k tomu, aby sa aj ich deti stali aktívnymi čitateľmi. 

Prváci sa už v ich veku učia byť aktívnymi čitateľmi, no rovnako radi stále počúvajú. Technika čítania ešte nie je taká, aby si mohli čítanie knihy osamote užiť. Preto je pomocná ruka rodiča v tomto období potrebná. Zároveň, spoločný čas čítania sa môže stať rituálom, ktorý budete opakovať napríklad aj každý deň. Aké knihy čítať prvákom a vzbudiť v nich záujem o literatúru?

Mechúrik Koščúrik

Klasický príbeh o veselej zvieracej skupinke, ktorá sa vydala na vandrovku, je jedným z typických rozprávok pre deti. Túto knižku môžete čítať spoločne s vašim prváčikom, pretože obsahuje celostránkové ilustrácie. Vo vrchnej časti strán sú umiestnené veršíky, a tak sa váš prváčik môže do čítania pustiť aj sám. Kto vie, možno sa zvládne prečítať celú knihu!

Cibuľkové dobrodružstvá

S touto knižkou sa váš prváčik naučí nielen to, čo rastie v záhrade. Ide o príbeh o slabých a silných, mocných a utláčaných, a tak prichádza aj s veľkým ponaučením. Čítanie deťom o zeleninovom kráľovstve, detektívovi Mrkvasovi či pánovi Krtovi je rozhodne zábavou.

Veselý rok s Kvakom a Čľupom

Táto knižka v sebe spája päť príbehov. Hlavnými hrdinami sú dvaja žabiaci Kvak a Čľup.  Prináša zábavné čítanie deťom o priateľstve. Knižka obsahuje veľké písmená, a tak je vhodná aj pre začínajúcich čitateľov.

Mnoho kníhkupectiev ponúka aj balíčky pre prvákov, v ktorých nájdete také knihy ako napríklad Ako sa stal Gusto pilotom, Dobrodružstvá pavúka Vinca, Včelár Jožko ale aj náučné knihy ako napríklad Farebný svet zvierat.

Nemusíte si lámať hlavu nad tým, aké knihy čítať prvákom. Vyskúšajte niektorý z týchto tipov a užite si spoločné čítanie deťom.