Sedacia súprava – praktická a spohodlní obývačku

by on 2. marca 2016

V dnešnej uponáhľanej dobe narastá potreba vybudovať si malú oázu pokoja, kde sa môže moderný človek aspoň na chvíľku zastaviť a zbaviť sa stresu, zregenerovať svoje sily. Tak prečo si také miestečko nespraviť vo vlastnej obývačke, ktorej ústrednou dominantou je pohodlná sedacia súprava?

Áno! Sedacia súprava je ideálne miesto na odpočinok, relaxáciu, prípadnú (a v dnešnej dobe tak častú) televíznu kómu, ale zároveň aj priestor pre spoločenské stretávanie sa s rodinou a priateľmi a prežívanie šťastných životných okamihov. Sedačka je dôležitým elementom v živote človeka a častou súčasťou spomienok z detstva. Ľudia sa nezriedka pri jej výbere riadia pocitmi, ktoré pramenia z ich podvedomia, hoci na ich rozhodnutie vplývajú aj iné faktory. Každopádne, v dnešnej dobe si je naozaj z čoho vyberať.

Výrobcovia ponúkajú širokú paletu druhov sedacích súprav rôznych veľkostí a tvarov, vyrobených z celej škály materiálov a s rôznymi prídavnými funkciami.

sedacia-suprava-bielo-hnedy-set

Podľa toho, pre koľko ľudí je sedačka určená a v akých priestoroch bude umiestnená si môže spotrebiteľ vybrať sedacie súpravy do tvaru U, rohové sedacie súpravy, prípadne jednoduché dvoj alebo trojmiestne sedačky s, alebo bez kresiel, s možnosťou dokúpenia podnožky, alebo taburetky. Veľká rohová alebo U – sedačka je určená pre viacčlenné domácnosti, aby sa na ňu pomestili všetci jej členovia. Ponúka veľkorysý priestor na pohodlné usadenie väčšieho množstva ľudí, zároveň je však náročná na rozmery miestnosti.  Menšie domácnosti si väčšinou vystačia s menšími dvojmiestnymi alebo trojmiestnymi pohovkami, v extrémnych prípadoch musí stačiť jedno, či dve kreslá.

Sedacie súpravy sa môžu vyrábať z viacerých druhov materiálov. Hlavnou surovinou pre ich výrobu je predovšetkým drevo, avšak niektoré moderné pohovky môžu byť kovové, prípadne aj plastové. Klasický gauč je spravidla čalúnený kus nábytku. Na jeho čalúnenie sa používa množstvo materiálov – od prírodných až po syntetické. Poťahový materiál často vo veľkej miere ovplyvňuje celkový vzhľad a dizajn výrobku a zároveň aj jeho cenu. Medzi najkvalitnejšie a zároveň najdrahšie suroviny patrí pravá koža, no v súčasnosti sa jej už dokážu vyrovnať aj iné, moderné materiály, ako napríklad teflónové tkaniny. Medzi lacnejšie varianty patrí široká škála prírodných, alebo syntetických látok a tiež eko koža. Pri výbere poťahu by sa malo zvážiť viacero činiteľov – napríklad, či sa sedačka kupuje na súkromné, alebo reprezentačné účely, akým dojmom má pôsobiť, akú dlhú dobu má vydržať, či sú v domácnosti prítomné deti, prípadne domáci miláčikovia a podobne. Dnešný výrobcovia majú v ponuke spravidla dostatočne veľký výber materiálov v rôznych kvalitách a cenových reláciách.

Moderné pohovky môžu byť vybavené viacerými prídavnými funkciami, ako je napríklad možnosť jej premeny na lôžko, alebo úložný priestor. Rozkladacie sedačky sú veľmi praktické najmä v malých panelákových bytoch, či v garsónkach, kde svojou variabilitou môžu kompenzovať chýbajúcu miestnosť potrebnú na spálňu, prípadne poskytovať priestor na príležitostné prespatie nečakaného hosťa. Úložný priestor zase rieši problém s nedostatkom miesta na odkladanie vecí, ktorých býva obyčajne v rodinách s deťmi viac ako dosť.  Sedacia súprava sa tak môže stať ústredným a viacúčelovým kusom nábytku celej domácnosti, a preto sa oplatí na nej nešetriť, aby sme sa mohli dlho tešiť z jej krásy a elegancie, z pohodlia, ktoré poskytuje a zároveň tiež zo všetkých jej úžitkových vlastností.