Častou dilemou pri stavbe domu či výmene okien býva aj výber okien. Najčastejšou voľbou sú plastové okná alebo drevené eurookná. Aké sú medzi nimi rozdiely čo sa týka životnosti? A dá sa životnosť okien vôbec predĺžiť?
Výmena či kúpa okien predstavuje istú investíciu. Práve preto je aj ch životnosť dôležitým faktorom, ktorý ovplyvňuje ich výber. Nechcete predsa, po krátkom čase okná opätovne vymieňať. V tomto článku sa pozrieme na dva najčastejšie typy okien a ich vlastnosti, ale aj na to, či a ako je možné predĺžiť životnosť okien.
Plastové okná vs. drevené eurookná
Najčastejšou voľbou bývajú plastové okná alebo drevené eurookná. Plastové okná sú, najmä na Slovensku, pomerne rozšírenou voľbou. K ich popularite prispieva najmä výhodná cena, v porovnaní napríklad s hliníkovými či drevenými eurooknami. V niektorých prípadoch môže byť ich cena aj o 30 či 40 percent nižšia, než cena drevených okien. Výhodou plastových okien je tiež dobrá izolácia, jednoduchá údržba ale aj možnosť farebných odtieňov. Plastové okná však majú menšiu životnosť, v priemere je to 25 až 35 rokov, v niektorých prípadoch aj 50 rokov. Plastové okná majú tiež vyššiu tepelnú rozpínavosť, a tak môžu vplyvom výkyvov teplôt meniť svoj tvar, čo môže mať za dôsledok nedostatočné tesnenie.
Výhodou drevených eurookien je ich dlhá životnosť, ktorá je v priemere 80 až 100 rokov. Drevené okná majú taktiež výborné tepelno-izolačné vlastnosti. Výhodné sú aj z hľadiska prípadnej opravy – renovácia eurookien je totiž omnoho jednoduchšia, než renovácia plastových okien. Avšak renovácia eurookien, respektíve nanášanie obnovovacích ochranných náterov by mala byť realizovaná častejšie, aspoň každých 5 rokov. Drevené okná sú tiež o čosi drahšie v porovnaní s plastovými, no v prípade špičkových plastových okien sú ceny viac menej podobné.
Predĺženie životnosti okien renováciou
Renovácia plastových okien či eurookien je spôsob, ktorým dokážete zvýšiť ich životnosť. Nejde však len o spomínané nanesenie ochranných náterov. Renovácia eurookien ale aj plastových okien by sa mala začínať kontrolou tesnenia okien, kontrolou všetkých pohyblivých častí a identifikáciou poškodení a nedostatkov. Pri plastových oknách je výhodou to, že nie je potrebná povrchová úprava, ako je to v prípade drevených eurookien, ktoré si vyžadujú ochranné nátery. Avšak renovácia plastových okien respektíve oprava poškodení je o čosi náročnejšia. Pri drevných oknách sa dá totiž poškodenie ľahko opraviť tmelom a lakom. Pravidelná starostlivosť a údržba okien tiež dokážu prispieť k zvýšeniu životnosti. Pri plastových oknách postačuje bežné umývanie a mazanie kovaní. Mazanie kovaní je potrebné robiť aj pri drevených oknách. Drevené okná stačí čistiť a navoskovať okenné rámy raz až dvakrát ročne. Netreba však zabúdať na spomínané povrchové ochranné nátery.
Profesionálny servis okien
Či už sa rozhodnete pre plastové okná alebo drevené eurookná, v každom prípade je dôležité nezanedbať ich starostlivosť. Ak by ste si to chceli uľahčiť, môžete pri renovácii, oprave a starostlivosti o okná využiť služby profesionálnych firiem, ktoré sa špecializujú na servis a renovácie okien. To sa vám bude hodiť najmä v prípade drevených okien, ktoré si vyžadujú pravidelnú povrchovú úpravu. V mnohých prípadoch sa takéto firmy špecializujú aj na povrchovú úpravu iných drevených plôch a pomôcť vám môžu tiež s činnosťami, ako je renovácia drevených schodov, zábradlia či záhradných stavieb. Napríklad práve taká renovácia drevených schodov je mnohokrát podceňovaná. Schody sa v domácnosti využívajú často a ich drevo môže podliehať mechanickým vplyvom. Schody sa môžu poškodiť a stratiť tiež svoje estetické vlastnosti. Renovácia drevených schodov im môže a obnoviť ich pôvodný stav a prinavrátiť ich funkčné aj estetické vlastnosti.