sleeping in work

Povinnosti verzus odpočinok

Niekedy sa človeku stane, že si na chrbát naloží viac, ako vie uniesť. Ako veľa práce sme schopný uniesť, aby sme žili stále šťastný život? A na druhej strane ako veľa odpočinku, by sme si mali pravidelne dopriať?

V dnešnej dobe je veľmi pozitívne vnímané, ak niekto veľa pracuje a popritom je aktívny napríklad v politike alebo nejakej neziskovej organizácii. Proste sú pozitívne vnímaní aktívni a do viacerých zaujímavých činností angažovaní ľudia. Sú potom proste považovaní za úspešných ľudí, ľudia si ich vážia a berú si z nich príklad.

Veľakrát, ale takýto človek zabudol žiť akosi sám pre seba a v podstate je oveľa menej šťastní a so svojím životom spokojný  ako obyčajný nazvime ho radový neúspešný človek, ktorý je spokojný so svojou úplne normálnou 8 hodinovou prácou a so svojím obyčajným každodenným životom, ktorý je ale v zásade ako veľmi rozmanitý a harmonický. Každý deň 8 príjemných hodín v nie veľmi stresujúcej práci, po práci každý deň dostatok času na svoje koníčky s kamarátmi a cenný priestor na rodinu. Na druhej strane niekedy človek, ktorý žije takýto normálny život, upadá do šedi každodennosti a harmónia a pokoj jeho života ho začne po čase nudiť a ubíjať.

Nájsť hranicu medzi povinnosťami a relaxom, medzi prácou a uvoľnením, medzi aktivitou a pasivitou je umenie, ktoré sa cibrí celý život.

Myslím, že je však dôležité, aby čas, ktorý venujeme povinnostiam nebol na úkor nášho zdravia a keďže odpočinok, či už aktívny alebo pasívny k nemu patrí nemali by sme na neho zabúdať. Väčšina ľudí si v čase oddychu vyberá odpočinok pasívny , ale aktívny má jednoznačné benefity nielen na naše fyzické ale aj psychické zdravie.

Myslím, že práve nedostatok aktívneho odpočinku je dôvodom k nášmu takzvanému „zdegenerovaniu“, k tomu, že už od mala potrebujeme rôzne kosmodisky, pajončeky a nie je nám cudzia ortopedická obuv.