Dizajn všade okolo nás

Zaregistrovali ste, že slovo dizajn používame čoraz častejšie? Nie je to náhoda. Tento trend len odzrkadľuje, ako veľmi sa naša spoločnosť zameriava na vizualitu a imidž. Optimisti to vítajú s tým, že nám záleží na kráse a estetickom zážitku, skeptici namietajú, že sa až príliš sústreďujeme na povrchnosť a nejdeme do hĺbky.

Dizajn produktov

 Samozrejme, najčastejšie sa stretávame s dizajnom výrobkov. Už dávno nestačí, aby výrobky spĺňali len svoju primárne utilitárnu funkciu. Musia tiež dobre vyzerať, aby sa lepšie predávali. Dizajn áut, dizajn elektrospotrebičov či akýchkoľvek predmetov každodenného konzumu naberá na význame a nemenej dôležitý je tiež architektonický a interiérový dizajn. Napokon, povedzme si úprimne, kto z nás by nechcel jazdiť v aute s prémiovým dizajnom alebo nechcel mať vlastný byt s interiérom v štýle Ekoma design? A to nehovoríme o svete módy, ktorému viac než príťažlivé modelky vládnu módni návrhári a dizajnéri.

Dizajn vlastného tela

V súčasnosti sa však dizajn netýka len produktov, ale aj nás samých. Pociťujeme stále väčší tlak, aby sme, obrazne povedané, „nadizajnovali“ sami seba. Asi ste sa už stretli s pojmami ako nechtový dizajn, dentálny dizajn a podobne. Pokiaľ ide o relatívne maličkosti ako pekné nechty či zuby, je všetko v najlepšom poriadku, obyčajne postačí návšteva nechtového štúdia alebo dobre zvolená dentálna hygiena. Viacerí však idú v dizajne vlastného tela do extrémov. Náročnými plastickými operáciami nechajú zo seba spraviť úplne iného človeka. Bizarnou módou je nechať sa pretvoriť na vybrané celebrity zo šoubiznisu. To už ale nie je dizajn, s istou dávkou sarkazmu by sme mohli hovoriť skôr o redizajne.

Dizajn univerza

A aby toho nebolo málo, dizajn sa istým spôsobom týka aj stvorenia sveta a vesmíru. Aspoň to tvrdia predstavitelia koncepcie takzvaného inteligentného dizajnu. Podľa nej vesmír ani život na Zemi nevznikol náhodou či prirodzeným vývojom. Za vznikom univerza stojí vyššie súcno, inteligentný dizajnér, ktorý vtlačil svetu a vesmíru svoj „dizajn“. Či už takémuto kreacionistickému svetonázoru veríme alebo nie, nesporným faktom zostáva, že dizajn je všade okolo nás a významne ovplyvňuje náš každodenný život.