Postele ako súčasť nášho života

by on 7. decembra 2016

Neodmysliteľnou súčasťou nášho života je spánok. Odpočinok a samotný spánok je rovnako potrebný pre naše telo ako napríklad jedlo, voda, či vzduch.  Ak denne spíme priemerne aspoň osem hodín strávime tak až jednu tretinu svojho života v posteli. Postele tvoria súčasť každej domácnosti a aj keby sa v dome či byte nenachádzal žiadny iný kus nábytku, posteľ by tam určite bola. Keďže trávime v posteliach toľko času a spánok je pre život nevyhnutný, mali by sme dbať na kvalitu odpočinku a spánku.

Nemalý vplyv na náš spánok má práve posteľ. Aj keď sa môže zdať, že človek si v prípade núdze odpočinie aj na obyčajnej dlážke alebo na akejkoľvek mäkšej  podložke, z dlhodobého hľadiska to môže mať negatívny vplyv na celkový zdravotný stav. Bez kvalitnej postele, nie je kvalitný spánok a to sa môže časom odzrkadliť na zdraví. Je faktom, že kvalitná posteľ môže ovplyvniť kvalitu spánku a preto jej dôkladný výber netreba podceniť. Posteľ,  ale neznamená iba spánok. Je to aj relax, možno čítanie knihy, alebo aj príjemná chvíľa strávená s milovanou osobou.

Postele sú obvykle umiestnené v spálni, alebo detskej izbe a pomáhajú nám dotvoriť celkový dizajn tej – ktorej miestnosti. Bývajú súčasťou nábytkových zostáv a ich vzhľad zvykneme prispôsobovať  ostatnému zariadeniu domácnosti. Na výber máme postele z rôznych materiálov ako sú napríklad masívne drevo, lisované drevotriesky, kovové konštrukcie, či čalúnené postele obtiahnuté látkou. Kvalitná a masívna konštrukcia predpokladá dlhodobé bezproblémové využitie aj bez rušivých zvukových elementov, či nechcených výkyvov. Nemenej dôležitou súčasťou každej postele je matrac a jeho dôkladný výber by sme tiež nemali zanedbať.

comfy-bedA na čo sa zamerať pri výbere tej správnej postele? Preberať z obrovského množstva produktov v tejto kategórii nie je jednoduché. Tak ako pri nákupe rôznych výrobkov aj pri výbere postele môžeme zhrnúť pár dôležitých pravidiel. Ak posteľ netvorí súčasť nábytkovej zostavy, máme voľné ruky pri všetkých kritériách. Správne by sa mali postele prispôsobiť Vám a nie vy posteli. Nezanedbateľným ukazovateľom pri výbere postele sú rozmery. Vyberte si dostatočne širokú posteľ! Posteľ pre jednu osobu by mala mať optimálnu šírku 90 cm až 100 cm, odporúčaná dĺžka postele je 2 metre. Z tohto sa dá jednoducho odvodiť aj veľkosť manželskej postele. Štandardná posteľ by mala mať výšku minimálne 25 cm, ale keďže nie vždy budeme mať 25 rokov, tak odporúčame výšku postele od 45 cm do 50 cm pre ľudí s obmedzenou pohyblivosťou ešte vyššiu. Na posteľ je možné umiestniť obvykle všetky typy roštov – pevný, lamelový, ale aj polohovateľný rošt postele. Na postele s  pevným roštom sa väčšinou umiestňuje pružinový matrac, na lamelový rošt  postele sa zvyčajne umiestni penový matrac alebo sendvičový matrac s kokosovou doskou v strede. Výhody polohovacieho  roštu postele ocenia určite starší ľudia s obmedzenou pohyblivosťou.

Ak si nie ste správnym výberom istý, dajte si poradiť. Posteľ nie je tovar, ktorý nakupujeme každý deň, alebo na krátke obdobie a preto neľutujte utratiť za vyššiu kvalitu. Odmenou Vám bude dobrý spánok.