Chata na leto aj zimu

by on 1. novembra 2016

Čo je to chata a na čo slúži snáď netreba nikomu nijak špeciálne predstavovať. Ide samozrejme o nehnuteľnosť, ktorá je však väčšinou menšia ako rodinný dom, no nemusí to byť tak vždy. Chata sa zvyčajne nachádza na nejakej záhrade, v chatovej oblasti alebo niekde na samote.

Podľa toho i taktiež delíme na záhradné chaty a rekreačné chaty. Každý typ chát má svoje výhody a je vhodný na niečo iné. Napríklad záhradné chaty majú výhodu v tom, že sú väčšinou v blízkosti rodinného domu, i keď to tak nemusí vždy byť pokiaľ je záhrada ďalej od domu. Záhradná chata slúži skôr na uskladnenie úrody alebo uschovanie materiálu. Taktiež je možné sa tu schovať v prípade nepriazne počasia, no záhradná chata nie je prioritne určená na prespávanie alebo trávenie voľného času.

Záhradné chaty môžeme rozdeliť do niekoľko základných skupín. Najprimitívnejšie záhradné chaty sú chaty slúžiace na úschovu materiálu, či náradia. Ťažko hovoriť o nejakých chatách, skôr ide o drevenú búdu na praktické využitie. Ich úžitková plocha sa pohybuje najviac do 9m2. Je tu možné taktiež uskladniť pozbieranú úrodu, ale aj odložiť bicykel či záhradnú kosačku. Tieto drevené búdy sú vhodné najmä do záhrad, ktoré sú blízko rodinného domu. Ocenia ich nielen záhradkári ale i domáci kutili.

Ďalej poznáme klasické záhradné chaty, ktoré máme možnosť vidieť takmer v každej záhrade. Tie sú o niečo väčšie a majú aj širšie využitie. Prioritne však opäť ide o uskladnenie úrody alebo úschovu materiálu. Dá sa tu však aj skryť pred počasím alebo si na chvíľu zdriemnuť, pokiaľ chata obsahuje aj posteľ. Takéto chaty sa nachádzajú v záhradách, ktoré nie sú v blízkosti rodinného domu.

Ďalej tu máme rekreačné chaty. Tie sa líšia od záhradných chát nielen veľkosťou, ale aj svojím využitím. Samozrejme sú o niečo väčšie ako záhradné chaty. Čo sa týka využitia rekreačných chát, tak už z názvu sa dá jasne vyčítať, že ide o chaty na rekreáciu, oddych, či relax.

Takéto chaty obsahujú väčšinou niekoľko izieb, jednu spoločenskú miestnosť, kuchynku a sociálne zariadenia. Aj tu môžeme rozdeľovať chaty podľa veľkosti. Tie najväčšie rekreačné chaty nazývame taktiež aj víkendové chaty, ktoré sú prispôsobené tak, aby v nich mohlo stráviť viac ľudí niekoľko dní. Zvyčajne sú lepšie zariadené než klasické rekreačné chaty.